چگونه کودکان خود را در طول سفر تربیت کنیم؟

چگونه کودکان خود را در طول سفر تربیت کنیم؟

مریم طباطبایی: یکی از فرصت های مناسب برای تعلیم و تربیت، مسافرت است. در سفر چون حضور پدر و مادر در کنار خواهران و برادران با یکدیگر و در مدت زمان معین و گاه طولانی است، اثرات فراوانی خواهد داشت. اگر پدر و مادر هنگام مشاجره یا بحث های دیگر یا لحن خاص برخورد در غیرمسافرت در اتاق دیگری دور از دید فرزندان هستند، در مسافرت به علت این که همه با هم هستند، کوچکترین عمل و عکس العمل و سخن و برخورد مستقیم در ذهن و فکر و منش فرزندان موثر واقع میشود.

 

چگونه کودکان خود را در طول سفر تربیت کنیم؟ - تصویر 1

 

 

موارد لازم برای تعلیم و تربیت در سفر

 

قبل از سفر، وسایل مطالعه، بازی، نقاشی عکاسی و فیلمبرداری و سایر لوازم مورد استفاده فرزندان را با خود بردارید.

 

در سفر به فرزندانتان اجازه دهید حرف بزنند، سؤال و حتی انتقاد کنند و شما با چهر های باز با آنها برخورد کنید و تا حد فهم آنها، جوا بهای کوتاه و قانع کنند ه و گاه با مثال یا داستان برا یشان عنوان کنید و مطمئن شوید که پاسخ سؤالات خود را گرفته اند و قانع شده اند.

 

از اماکن تفریحی، تاریخی، مذهبی و دانستنیهای بین راه تا مقصد برای آنها توضیح دهید که لازمه این امر، مطالعه قبلی شما راجع به موضوعات است.

 

در طول سفر با خوشرویی و شوخیهای مفید و لطیفه های سالم، بچه ها را سرگرم کنید به ویژه خاطرات زیبای خود، دوستان و مخصوصا پدر و مادر و کودکیهای خودتان را برای بچه ها بیان کنید.

 

بگذارید بچه ها در مکانهای توقف (با حفظ مسائل ایمنی) بازی کنند، از تپه ها بالا بروند، با شنهای کنار دریا خانه بسازند و تا حد امکان، آزاد باشند.

 

در ادای فرایض به ویژه نماز، آن هم اول وقت و درصورت وجود مسجد و جماعت، غفلت نکنید.

 

فراموش نکنید که هر کار ما بزرگترها برای بچه ها الگو و درس است. ممکن است شما در شهر خود، در اداره یا مسجد نماز بخوانید و به منزل بیایید و هیچگاه بچه ها نماز شما را نبینند اما در سفر و در کنار آنها،این مسائل چشمگیر بوده و تاثیر فراوانی خواهد گذاشت.

 

دوری از اسراف، در غذا، نوشیدنیها و رعایت آداب شرعی غذا خوردن، مثل شستن دستها قبل و بعد از غذا، بسم الله گفتن و سایر مسائل مربوط به آن الگوی خوبی برای آینده خواهد شد.

 

مقداری پول در اختیار بچه ها قرار دهید و با مهربانی آنها را راهنمایی کنید تا آنچه برای خود لازم می دانند یا سوغات برای همکلاسیها و بستگان میخواهند بخرند، توان آن را داشته باشد.

 

در سفر، گاهی جلسات مشورتی خودمانی تشکیل دهید و نظر همه را جویا شوید و نسبت به ادامه سفر آنها را در جریان داده و نظرخواهی کنید و حد وسطی را انتخاب و اجرا کنید.

 

گاهی بچه ها در سفر با هم اختلاف نظر پیدا یا با هم مشاجره میکنند یا سر و صدای زیادی به راه میاندازند، برخورد متین، منطقی و در عین حال مهربان و با لبخند، نه تنها اختلافات را بر طرف میکند بلکه محیطی دلنشین به جای خشونت جایگزین خواهد شد.

 

هر چند ساعت که از سفر میگذرد، به بهانه ای توقف کنید، با حفظ مسائل ایمنی، بچه ها را آزاد بگذارید که رفع خستگی کنند و تحرک مورد نیاز بدن آن ها تامین شود که اغلب عصبانیت ها، خشونتها و دعواها می تواند از تنگی جا، یکنواختی مسیر سفر و خستگی بدن باشد.

 

به بچه ها فرصت دهید از مناظر زیبا، آبشارها، کوه ها و دریاها، عکس و فیلم بگیرند.

 

برای دستشویی رفتن بچه ها وقت داشته باشید و زمان مناسب برای این کار در نظر بگیرید. هرگونه فشار و طولانی شدن زمان،اضافه بر ضررهای بدنی، گاهی موجب نابسامانی اخلاقی خواهد شد.

 

رعایت خستگی سفر را کرده و زمان مناسبی برای خواب و استراحت آنها (در محیطی آرام) فراهم کنید. اگر به علت سفر، عادت خواب همیشگی تغییر کرده، توصیه دوستانه ای برای خواب به آن ها بدهید.

 

بچه ها میخواهند در طول سفر از mp3 player یا mp4 و سایر ابزارهای صوتی و تصویری استفاده کنند که هرگونه برخورد نامناسب با این مسئله، عواقب ناگواری بر جا خواهد گذاشت یا با نظر جمع از رادیو استفاده کنید یا اگر صدا و تصویر مناسب و شناخته شده و مفیدی هست، امکان استفاده جمع را از آن برنامه فراهم سازید. (در حد اعتدال و کنترل دوستانه و دور از تحمیل توصیه می شود.)

 

تذکر غیرمستقیم، تحمیل نکردن نظر فرد بر نظر جمع، مشارکت و همراهی با جمع به صورت طراح خاطره و داستان بسیار مفید خواهد بود.

 

اگر معماهای زیبا بلدید با پرسش معماهای هوش، ریاضی، مذهبی و... آنها را سرگرم کرده و به صورت تدریجی معارف و اخلاقیات را به این وسیله آموزش دهید.

 

در سفر و غیرسفر، از هرگونه تبعیض، محبت یا بغض بی جا خودداری کرده در عمل به فرزندان خود عدالت و صداقت را آموزش دهید.

مسافرت
تربیت
سفر
مطالعه
بازی
عدالت
صداقت
تحرک
خواب
استراحت
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه