نازک نارنجی نباش/چگونه حساسیت های بی دلیل مان را کم کنیم؟


نازک نارنجی نباش/چگونه حساسیت های بی دلیل مان را کم کنیم؟ - تصویر 1

شاید شما هم جزو این دسته افراد هستید که در نزدیکی تعطیلات و یا یکی از مراسم خاص، وضع و حالتان دیدنی است! چون استرس برنامه ریزی از یک طرف و بعد از میهمانی و مراسم مربوطه، کاوش و موشکافی صحبت های دوست و فامیل از طرف دیگر که عمده آنها را با منظور فرض کرده اید و در مرحله بعد حسابی از خودتان بازپرسی می کنید که چه چیزهایی را باید و یا نباید می گفتید و چند ماه بر سر این موضوعات، عصبی و کلافه می شوید...

 

معمولا این طور آدم ها در طول روز بارها در یک چرخه معیوب گرفتار می شوند: اول احساساتشان جریحه دار می شود. مثلا فکر می کنند: «چرا دو هفته است خواهرم با من تماس نگرفته است؟» دوم تمامی دلایل را که آنها را ناراحت کرده تصور می کنند: «حتما من چیزی گفته ام که او را ناراحت کرده، شاید سالگرد ازدواجش را فراموش کرده ام و او ناراحت است.» در مرحله سوم خودشان با همین تصوراتی که هنوز اثبات نشده در مورد طرف مقابل جبهه گرفته و عصبانی می شوند: «او هم همیشه سالگرد ازدواج مرا فراموش می کند. چرا من باید ناراحت شوم؟» بعد از ساعت ها تفکرات چرخشی درنهایت متوجه می شوید هیچ اتفاقی نیفتاده و همه این فکر و خیال ها اشتباه بوده است. خواهرتان بیمار است و آن قدر درگیر کارهای درمانی است که فرصت نکرده با شما تماس بگیرد!

 

واقعا بعضی از این افراد کاملا مهربان و منطقی هستند اما به طور ناخودآگاه بارها و بارها در این چرخه گرفتار می شوند.

 


مقصر اصلی کیست؟

شاید باور نکنید اگر بگوییم وراثت هم می تواند در این بین مقصر باشد. دانشمندان گزارش کرده اند حساسیت زیاده از حد در بعضی خانواده ها بین فرزندان و اجداد آنها حالت موروثی دارد.

تقریبا ۱۵ تا ۲۰ درصد جمعیت دنیا، نازک دل و فوق العاده حساس هستند البته این آدم ها نسبت به احساسات سایرین هم بسیار حساس اند و با عواطف آنها هماهنگی دارند یعنی برای غصه های آنها، دلتنگ می شوند و اگر آنها دچار مشکلی شوند از کمک دریغ نمی کنند.

 

ولی آدم های بسیار حساس با مشکلی بزرگ روبه رو هستند: وقتی در مورد گفته های دیگران بیش از حد دقت و کاوش کنیم دیگر به اظهارات درست آنها هم واکنش بیش از حد نشان خواهیم داد. به این ترتیب مشکلات را پیچیده تر کرده و تجزیه و تحلیل بی پایان ذهنمان را دربرمی گیرد. همین نشخوارهای فکری باعث افسردگی می شود. این خصوصیت به نحوه خودشناسی و تعریف شخصیت خود افراد بستگی دار��. به عنوان مثال اگر اعتماد به نفس فردی فقط به شغل او بستگی داشته باشد... وقتی همکارانش در مورد او مزاح کنند به شدت آسیب می بیند در حالی که اگر مادرشوهرش از کثیف بودن شیشه ها حرفی بزند اصلا برایش ناراحت کننده نیست. تحقیقات نشان می دهد حساسیت به اظهارات منفی دیگران آن قدر در افراد حساس تاثیرگذار است که جراحت عاطفی وارده به آنها همان قسمت از مغز را تحریک می کند که درد جسمی در آ ن قسمت مغز ثبت می شود.

پروفسور کاگان که چند دهه است در دانشگاه هاروارد در این مورد تحقیق می کند، معتقد است به تدریج با صنعتی شدن جوامع حساسیت بشر کمتر می شود چون آدم ها بی هویت تر شده و به دلیل گستاخ بودن و رقابتی بودن جامعه، حساسیت زدایی می شوند، همان طور که ما نسبت به اطرافمان در قرن ۱۸، گستاخ تر شده ایم!

 

در این بین نباید از نقش جنسیت غافل شد. زنان بسیار بیشتر از مردان در مورد احساسات مردم فکر می کنند. به همین دلیل مردان خونسرد و بی تفاوت ترند و زنان گرم تر، قابل قبول تر و بیشتر از مردان روی روابطشان سرمایه گذاری می کنند.
در جستجوی آرامش

اتفاقا باید این مژده را داد که حساسیت به اظهارات و عقاید دیگران قابل کنترل ترین حساسیت ها است.

 

این بار که احساساتتان جریحه دار شد از این راهکارها استفاده کنید تا مغز و ذهنتان ترمیم شود:

۱) نزدیک ترین راه خروجی را پیدا کنید: وقتی حرفی شما را ناراحت کرد چند بار نفس عمیق بکشید سپس راهی پیدا کنید که به مکالمه پایان دهید. این راهکار بسیار موثر است چون دو اصل عمده کنترل عصبانیت را شامل می شود. تمرکز روی تنفس حواس شما را از عامل اولیه عصبانیت که شما را آزار داده پرت می کند و ترک محل به شما فرصتی می دهد تا پاسخی مناسب را پیدا کنید. اکثر ما وقتی عصبانی بوده و ضربان قلبمان به بالای ۱۰۰ می رسد از بدترین و ضعیف ترین عبارات استفاده می کنیم.

 

۲) دقت کنید چه کسی دارد صحبت می کند: فرض کنید دوستتان شما را بی دقت می داند چون اجازه داده اید دختر ۲۰ ساله تان با دوستانش به باغ برود. قبل از اینکه از این حرف ناراحت شوید منبع صحبت را در نظر بگیرید. این فرد در مورد تربیت فرزند چه می داند؟ چه قدر شما و دخترتان را می شناسد؟ آیا از آن دسته والدین مستبد و دیکتاتور است؟ با این تحلیل شما به نتیجه می رسید: یا او واقعا شناخت و اطلاعات کافی دارد و کار شما اشتباه است یا اینکه اصلا در باغ نیست و نظر او صحبت ندارد. پس ارزش فکر کردن یا ناراحت شدن ندارد.

 

۳) یک بار شنیدن کافی است، با دوستان مطرح نکنید: تحقیقات دانشگاه میسوری نشان می دهد کودکان و نوجوانانی که احساسات زخم خورده خود را با دوستان در میان می گذارند اگر چه از حمایت دوستان بهره می برند اما سطح اضطراب و افسردگی در آنها بیشتر است چون با مطرح کردن مکرر این موضوعات و تمرکز بیش از حد روی مشکلات، آنها بزرگ تر و حل آنها مشکل تر به نظر می رسد. بهترین راه پرت کردن حواس است: مطالعه، پیاده روی و گوش کردن به موسیقی. بهتر است سندرم «همه چیز در مورد من است» را هم فراموش کنید. تمام حرف ها و اتفاقات به شما برنمی گردد و مقصر شما نیستید.

 

۴) مدیتیشن مجاز است اما نشخوار فکری ممنوع: محققان معتقدند مدیتیشن و اعمال آرام بخش باعث تسکین استرس، اضطراب و افسردگی شده و به ویژه به افرادی که دایم تفکرات خود را نشخوار فکری می کنند کمک می کند تفکرات آزاردهنده را متوقف کنند.

 

۵) خودتان را تحسین کنید: فهرستی از خصوصیات مثبت و قدرتمند خود تهیه کنید. هر چه در مورد آنها بیشتر بدانید کمتر تحت تاثیر انتقاد، ناراحت می شوید. اغلب افراد حساس یک اشتباه عمده دارند. نوک پیکان انتقاد را به سمت کل شخصیت خود نشانه می گیرند، در حالی که شاید انتقاد مورد نظر فقط مربوط به یکی از جنبه های منفی آنها باشد. اگر نکات مثبت و قدرت خود را بشناسید از انتقاد، استفاده سازنده ای خواهید کرد.

 

۶) عاقلانه صحبت کنید: وقتی فردی صحبتی ناروا و غیرمنطقی را نسبت به شما مطرح کرد در پاسخ به او از این سلاح استفاده کنید: با چهره ای آرام و بشاش در پاسخ به اظهارات بی معنای او بگویید: ببخشید؟ چه فرمودید؟! در این صورت او ناچار است برای طرح دوباره موضوع کمی فکر کند و آن را اصلاح کند و به عبارتی موضوع به خود او برگردد. ضمنا اگر دوست دارد ناراحتی شما را ببیند در این آرزو ناکام می ماند. به این ترتیب جلوی سوءتعبیرها گرفته شده و موضوع شفاف سازی می شود. اگر او باز هم گستاخانه همان موضوع را تکرار کرد بگویید: شما مرا ناراحت کرده اید و به این ترتیب باز هم سعی می کنید او را متوجه اشتباهش کرده و وادار به عذرخواهی کنید.

فرشته آل‌علی

منبع: Good Housekeeping Magazine
 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه