با بهنام محمدی در مورد برخی خطاهای ب‌ام‌و صحبت کردیم. راهکارهایی از تعمیر به جای تعویض به ما ارائه داد، روش‌هایی که به نوعی فوت کوزه‌گری هستند.

برترین مجله اینترنتی ایران
مجله تخت گاز: با بهنام محمدی در مورد برخی خطاهای ب‌ام‌و صحبت کردیم. راهکارهایی از تعمیر به جای تعویض به ما ارائه داد، روش‌هایی که به نوعی فوت کوزه‌گری هستند. این ماه باز هم پای صحبت با او نشستیم تا به چند سوال ما پاسخ دهد.

آقای محمدی برای ما از اشکالاتی که عمدتا برای X3‌های نسل قبل (2005 تا 2010) پیش می‌آید بگویید.

ب‌ام‌و X3 یکی از شاسی بلندهای متوسط یا به عبارتی کراس‌اوور محبوب میان ایرانی هاست. دو مدل5/2 و 3 لیتری دارد با آپشن‌های مختلف. یکی از ایرادهای شایع که در X3 رخ می‌دهد خرابی توربین و اجزای گیرباکس به همراه مجموعه گاردان و دیفرانسیل است.

دلیل چیست ؟

X3 قابلیت‌های حرکتی نسبتا خوبی دارد، اما به این معنا نیست که دائما برای شتاب‌گیری خیابانی مانند یک خودروی سدان یا کوپه آماده باشد و تحت فشار قرار گیرد. در واقع خیلی‌ها همان فشاری که روی 330i می‌آورند روی X3 هم می‌خواهند بیاورند که همین کار با ساختار یک کراس‌اوور در تضاد است. بیشترین مراجعه مربوط به X3 هم مربوط به تعمیر سیستم انتقال قدرت است.

راه های تعمیر BMW

دسترسی به لوازم یدکی ب‌ام‌و چگونه است؟

تمام قطعات یدکی مربوط به سری 3 ،‌5 ، 6 و شاسی بلندها نسبتا یافت می‌شود. فقط سری 1 و تا حدی سری 7 است که زمینه قطعات یدکی‌اش کم‌رنگ است. در واقع ما یک قطعه را موجود داریم یا همان موقع تهیه می‌کنیم و اگر نداشته باشیم سفارش می‌گذاریم و به سرعت از دبی یا آلمان تامین می‌کنیم.

یک نکته جالب بگویم. چند سالی است که عرضه خودروهای کره‌ای خیلی داغ شده، فروشندگان قطعات یدکی هم بعضا از این فرصت استفاده کرده‌اند و قطعات مصرفی کره‌ای‌ها را گران‌تر از آلمانی‌ها می‌فروشند! دلیلش هم باور عمومی ‌مردم است که قبول دارند لوازم کره‌ای ارزان‌تر از ژاپنی و آلمانی است. همین می‌شود که قیمت لنت یا بلبرینگ ب‌ام‌و ارزان‌تر از هیوندای سوناتا است!

در مورد این موتوری که باز کرده‌اید به ما بگویید. با این سن کم موتور به اصطلاح گریس زده؟

گریس زدن یعنی سفت شدن روغن موتور داخل موتور. دلیل هم دیر عوض کردن روغن، کیفیت پایین و تقلبی بودن روغن است. وقتی این اتفاق در موتور می‌افتد، روغن در قسمت بالای سر سیلندر، مجاری داخل بلوک و پایین کارتل سفت می‌شود و روی Oil Pomp (پمپ روغن) فشار وارد می‌کند. در کوتاه‌ترین زمان روانکاری با مشکل مواجه می‌شود و در نتیجه میل سوپاپ می‌برد و یا موتور می‌سوزد که هزینه‌های تعمیر کامل موتور را در بر دارد. ربطی هم به سن و سال خودرو ندارد، ممکن است برای مدل 2012 هم اتفاق بیفتد، تعمیر سنگینی که با یک توجه ساده می‌توان جلوگیری کرد. نمونه‌اش را اینجا ببینید.

از گیرباکس اتوماتیک بگویید. علائم کم شدن روغن گیرباکس چیست؟

بسته به اینکه گیرباکس دستی داشته باشید یا اتوماتیک، وقتی گیرباکس درست کار نکند خودرو شما واکنش‌های متفاوتی نشان خواهد داد. یکی از نشانه‌های رایج مشکل، شنیدن صدای سایش یا حس کردن آن هنگام تعویض دنده است. عوامل زیادی وجود دارند که باعث سایش چرخ‌دنده‌ها به هم می‌شوند. در مورد گیرباکس‌های اتوماتیک، به احتمال زیاد احساس خواهید کرد به جای تعویض دنده‌های تقریباً نامحسوس، خودرو هنگام تعویض دنده می‌لرزد و یا با تکان به دنده بعدی می‌رود. هر دو علامت این هستند که خودرو به تعمیر احتیاج دارد.

در گیرباکس‌های اتوماتیک مشکل ضعف واکنش به وجود می‌آید ولی بیشتر زمانی خودش را نشان می‌دهد که حالت‌های «Park» یا «Drive» را انتخاب  می‌کنید. خودرو بلافاصله به یکی از این حالت‌ها می‌رود ولی گیرباکس در ورود به این حالت‌ها تعلل می‌کند، پس به احتمال زیاد مشکلی در گیرباکس وجود دارد.

البته می‌بایست قطعه خنک کن روغن گیرباکس را نیز چک کرد. ضمن اینکه هر نشتی روغن از گیرباکس را باید جدی گرفت. جنس روغن ریخته شده زیر ماشین اگر اثری از سوختگی نداشته باشد و زلال باشد، حتما روغن گیرباکس است. این روغن در ب‌ام‌و (به خاطر دیفرانسیل عقب بودن خودروهای سواری آن و نصب طولی در امتداد موتور) معمولا از این دو جا نشت می‌کند:

1- پیچ تخلیه روغن

2- کاسه نمد سر توربین گیرباکس
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه