این روزها از پهپادهای پیچیده و راحت پرواز تقریبا در همه جا استفاده می‌شود و مانند همه تکنولوژی‌های جدید این محصولات نیز دارای کاربرد در فعالیت‌های مثبت و منفی هستند.

وب‌سایت TopInEarth: این روزها از پهپادهای پیچیده و راحت پرواز تقریبا در همه جا استفاده می‌شود و مانند همه تکنولوژی‌های جدید این محصولات نیز دارای کاربرد در فعالیت‌های مثبت و منفی هستند. ظاهرا تقاضای استفاده از پهپادها در عملیات مراقبت و بررسی و اقدامات متقابل رو به رشد است. سیستم دفاعی Anti-UAV Defence System یا به طور خلاصه AUDS از مجموعه‌ی Blighter Surveillance Systems که به عنوان اولین سیستم کاملا یکپارچه‌ی جهان به منظور شناسایی، ردیابی و انهدام پهپادهای کوچک و بزرگ طراحی شده، از پرتوهای رادیویی برای راکد کردن پهپادها در میانه‌ی هوا با ایجاد اختلال در کانال‌های کنترلی آنها استفاده می‌نماید.

از کار انداختن پهپادها با سیستم دفاعی AUDS

AUDS در نتیجه‌ی همکاری سه کمپانی بریتانیایی ساخته شد: Blighter Surveillance Systems، Chess Dynamics و Enterprise Control Systems. این سیستم دارای طراحی ماژولار بر روی پلتفرم‌های ثابت یا متحرک بوده که هر واحد منفرد آن دارای وزن حدود 25 کیلوگرم است. این واحدها شامل یک رادار امنیتی تجسس هوایی الکترونیکی A400 Series Ku band، یک هدایت کننده‌ی الکترواپتیک x30 به همراه دوربین‌های اینفرارد، حرارتی و روشنی روز، و یک بازدارنده‌ی فرکانس رادیویی جهت‌دار (RF) می‌باشند. AUDS از ردیاب‌های راداری و اپتیکال متصل به یک نرم‌افزار اختصاصی به منظور تشخیص، ردیابی و شناسایی پهپادهای تا فاصله‌ی 8 کیلومتری بهره می‌برد.

از کار انداختن پهپادها با سیستم دفاعی AUDS

هنگامی که پهپاد مشکوک شناسایی شد، یک بازدارنده/دستگاه پخش پارازیت رادیویی اقدام به شلیک پرتوی جهت‌دار 4 وات به سمت پرنده می‌نماید که بسیار قدرتمندتر از سیگنال دریافتی توسط کنترلر پهپاد است. بر اساس اعلام Blighter، سیستم AUDS می‌تواند به گونه‌ای پهپاد را از کار بیاندازد که اپراتور آن تصور بد عمل کردن و یا قفل شدن را داشته باشد و این عمل تا تخلیه‌ی باتری‌های پهپاد و در نتیجه سقوط آن ادامه داشته باشد. نسخه‌ی اخیر این سیستم از بازدارنده/دستگاه پخش پارازیت فرکانس رادیویی چهار باند استفاده می‌نماید که می‌تواند موجب اختلال در کار تمامی انواع پهپادهای تجاری شود و همچنین قادر به تاثیر بر روی میکرو UAVها از فاصله‌ی 2 کیلومتری و مینی UAVها از مسافت طولانی‌تر است.

از کار انداختن پهپادها با سیستم دفاعی AUDS

علاوه بر اخلال‌گر رادیویی، AUDS همچنین دارای یک اخلال‌گر اپتیکال نیز است که می‌تواند بر روی دوربین پهپادها تاثیر گذاشته و موجب بلا استفاده شدن آنها شود.

گراهان بیل، مدیر اجرایی Chess Dynamics می‌گوید: "مقابله با پهپادها به یک مشکل جهانی تبدیل شده و دغدغه‌های زیادی را برای مراکز نظامی، دولت‌ها و نیروهای امنیتی کشورها به دنبال دارد. انتظار می‌رود استفاده‌ی منفی از سیستم‌های هوایی بدون سرنشین به دلیل حمل دوربین‌ها، سلاح‌ها، مواد شیمیایی سمی و منفجره توسط آنها رو به رشد باشد و از آنها در اهداف تروریستی، جاسوسی و قاچاق استفاده شود."

از کار انداختن پهپادها با سیستم دفاعی AUDS

وی ادامه داد: "سیستم ما به منظور جلوگیری از این کاربردهای ناشایست و غیرمجاز طراحی شده و در تست‌های دولتی نتایج موفقیت‌آمیزی را کسب کرده است."

سیستم AUDS در ماه می رونمایی عمومی شده و در اروپا و امریکای شمالی در زمینه‌های مختلف مورد تست قرار گرفت. نسخه‌ی تولیدی این سیستم در نمایشگاه DSEI لندن ماه گذشته به نمایش گذاشته شد و با قیمت 1.2 میلیون دلار به فروش می‌رسد.

از کار انداختن پهپادها با سیستم دفاعی AUDS
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه